Monográfiák

Bódy-work-cover

Bódy Zsombor: 1945 Magyarországon. Törés és/vagy kontinuitás – narratívák nemzetközi összehasonlításban, vállalatok mikroléptékben. Pécs: Kronosz, 2024. 317 p.

A kötet a magyar társadalom háborús átalakulásait vizsgálja vállalatok, szakemberek és munkahelyek történetén keresztül. A változások és a látványos politikai fordulatok közepette is megmaradó folytonosságok vizsgálatával a kötet az 1945-ös változás jelentőségéről szóló vitákat helyezi új megvilágításba. A kanonizált vagy kanonizációra igényt tartó narratívák elemzésén túl empirikus vizsgálódásai rámutatnak arra, hogy a háború nyomán bekövetkezett átalakulás nem egyszerűen a szimbolikus 1945-ös évben sűrűsödött össze. Ellentétben azzal, ahogy az ma a történeti emlékezetben gyakran megjelenik, ezek a változások sokkal inkább a munkahelyeken a hosszan elnyúló háborús évtizedben bontakoztak ki az 1930-as évek végétől hozzávetőleg 1950-ig. E változásokat nemzetközi összehasonlításban vizsgálva, a kötet a második világháború által okozott politikai és társadalmi átalakulásról, a demokrácia 1945-ös lehetőségéről, vagy éppen a háborút követő évek jellegéről, sőt a diktatúra kiépítéséről szóló viták eddigi vágányaihoz képest új utakat nyit meg.

A kötet megvásárolható a kiadó oldalán.

Lehotay-work-cover

Lehotay Veronika: A Miskolci Ügyvédi Kamara első 100 éve. Miskolc, Borsod-Abaúj Zemplén Vármegyei Ügyvédi Kamara, 2023. 356. p.

Az ügyvédi munka változásait kutató szerző monográfiája 100 év történetét öleli fel, a Miskolci Ügyvédi Kamara 1875-ös megalakulásától követően 1975-ig terjedt a kutatás. A kötet elsősorban arra fókuszál, miben változott az ügyvédi munka és az ügyvédi tevékenységek alakja száz év alatt, és milyen társadalmi-politikai környezet határozta meg az ügyvédi munkát egybefogó és szabályozó ügyvédi kamara történetét.

Valuch-work-cover

Valuch Tibor: Honnan hova? Társadalmi változások Magyarországon a késő kádárizmustól az illiberalizmusig közép-kelet-európai összehasonlításban. Pécs, Kronosz kiadó, 2024. 411 p.

Valuch Tibor könyvében fontos elemzési szempont a munkaszervezet és a munkahelyek a változása a késő Kádár-korban és a rendszerváltozás időszakában. Többek között azt is vizsgálja ennek kapcsán, hogy mennyire volt sikeres a magyar társadalom alkalmazkodása a piaci viszonyokhoz, összehasonlítva a lengyel, a cseh és a szlovák társadalmi viszonyok változásaival. A kötet az 1980-as évektől napjainkig vizsgálja a társadalmi változások és a munka világának összefüggéseit, és olyan kérdéseket is vizsgálata középpontjába helyez, mint a szegénység és gazdagodás, a társadalmi státus, a társadalmi magatartásformák, vagy a túlélési és alkalmazkodási stratégiák változása.

A kötet megvásárolható a kiadó oldalán.